27 Şubat 2014 Perşembe

Gala Bataklığı Fotoğraf Sergisi

Dağ ve doğa bilincine dikkat çekmek, ulusal dağ ve doğa belgeselciliğine katkı sağlamak amacı ve “Doğaya Dokun!” temasıyla yola çıkan 9. Dağ Filmleri Festivali kapsamında, usta fotoğraf sanatçısı Ersin Alok, 1 Mart Cumartesi günü sanatseverlerle buluşacak.

Alok’un Pusula Sanat Galerisi’nde düzenleyeceği “Gala Bataklığı” fotoğraf sergisinde, Hazar Denizi kıyısında ortaya çıkarılan prehistorik çağa ait kaya üstü resimler yer alacak.

Yapılan prehistorik ve arkeolojik araştırmalar; Afrika’da yaşayan kavimlerin kuraklık sebebiyle Mezopotamya’ya göç ettiklerini, bu bölge üzerinden Hazar Denizi’nin kuzey kıyısında yer alan Gala Bataklığı’na yerleştiklerini bu alanda istek ve arzularını anlatmak adına kayaların üstüne resimler yaptıkları görülmektedir. Mezozoik – kalker kayalar üzerine çizilen, çeşitli figürlerden oluşan resimler, toplumun davranış psikolojisini ve insanların hayvanlarla ilişkileri anlatıyor.

Bataklıkta yaşayan bu yerleşik toplumların kayalar üzerine yaptığı figürler suların yükselmesiyle kimi zaman altta kalıyor, kimi zaman su yüzüne çıkıyor. 2013 yılında Ersin Alok ve ekibi tarafından yapılan araştırma gezisinde elde edilen son bulgularla birlikte gün yüzüne çıkan kaya üstü resimleri, Gala Bataklığı Sergisi’nde izleyicisini bekliyor.